Erdoğan: Dayanışma ve Beraberlik Ruhu NATO’yu Ayakta Tutan Sütunlardır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO İttifakı’nın kuruluşunun 70. yıldönümü vesilesiyle Londra’da düzenlenecek NATO Liderler Toplantısı’na katılmak üzere İngiltere’ye gitti. Erdoğan, İngiltere’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

NATO Liderler Toplantısı’nın küresel çapta belirsizlikler ve tehditlerin çeşitlendiği, uluslararası güvenliğin kırgın hâle geldiği bir dönemde icra edileceğini belirten Erdoğan, önceliklerinin müttefiklerin özellikle NATO’nun birlik, bütünlük ve insicamına vurgu yapılması olduğunu söyledi. Toplantıda Çin ve Rusya Federasyonu ile ilişkilerin de gündeme gelmesinin beklendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yükselen bir güç olarak değerlendirdiğimiz Çin ile karşılıklı anlayışa dayalı yapıcı angajmanı destekliyoruz. Rusya ise, bölgemizde ve uluslararası alanda önde gelen aktörlerden biridir” dedi.

Türkiye’nin, coğrafi konumunun gereği olarak kendi öncelikleri çerçevesinde NATO ile işbirliği hâlinde çok yönlü bir dış politika yürüttüğüne işaret eden Erdoğan, “Rusya ile ve diğer ülkelerle olan iyi ilişkilerimiz, müttefiklerimizle olan münasebetlerimizin alternatifi değil tam aksine tamamlayıcısıdır” vurgusunda bulundu.

“NATO’NUN KENDİNİ GÜNCELLEMESİ ARTIK KAÇINILMAZDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Londra’da; İttifak’ın yapay zekâ gibi yeni teknolojiler karşısında adaptasyon çalışmaları üzerinde duracaklarına dikkati çekerek şöyle konuştu: 

“Ülkemizin güvenlik ve savunma planlamalarının merkezinde yer alan bir uluslararası örgüt olarak NATO’nun sağladığı güvenlik şemsiyesi bizim için çok önemli. Ancak İttifak’ın bir yenilenme ihtiyacı içinde olduğu da açıktır. 1950’lerin, 60’ların veya 90’ların, hatta ve hatta 2000’lerin bakış açısıyla bugünü kavrayamayız. NATO’nun bilhassa terör örgütlerinden kaynaklanan asimetrik tehditler karşısında çok daha kararlı, etkin, proaktif davranması gerekiyor. Günümüzün tehdit önceliklerine göre NATO’nun kendini güncellemesi artık kaçınılmazdır. Bu çerçevede müttefiklerimizden ülkemizin maruz kaldığı saldırılar karşısında çok güçlü bir dayanışma bekliyoruz. Güvenliğin bölünmezliği, dayanışma ve beraberlik ruhu NATO İttifakı’nı ayakta tutan taşıyıcı sütunlardandır. Bu ilkelerin gözetilmesi, NATO’nun 2020’li yıllarda da itibarını ve güvenilirliğini sürdürmesi bakımından elzemdir.” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’nun caydırıcılığını azaltacak, İttifak’ın gücüne zarar verecek popülist beyanlardan uzak durulması gerektiğini sözlerine ekleyerek, “Üye ülkelerin NATO’ya alternatif aramak yerine NATO’yu ortak tehditler karşısında daha güçlü kılacak çalışmalar içinde olmalarını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin güney sınırının aynı zamanda NATO hududu olduğuna dikkati çeken Erdoğan, bu sınırın ötesinde Türkiye ile beraber Avrupa ve diğer müttefikleri etkileyen hadiseler yaşandığını aktardı.

Terör, çatışma ve bunların tetiklediği düzensiz göç hareketlerinin Avrupa Atlantik coğrafyasının tamamında da istikrarı tehdit ettiğinin altını çizen Erdoğan, “Türkiye, terörle mücadele ve göç akınlarının önlenmesi bağlamında kritik roller üstlenen bir ülkedir. Ülkemiz bu vasfıyla da aslında NATO’nun vazgeçilmez bir ortağıdır. Böylesine bir stratejik tabloda müttefiklerimizin bizimle sergileyecekleri samimi dayanışma ittifakımızı zayıflatmaz, tam tersine güçlendirir. Bu mesajımızı Londra’daki görüşmelerimizde müttefiklerimize açıkça verecek, terör karşısında ilkeli bir tavır göstermelerini kendilerinden isteyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

e-Haber Ajansı (e-ha)

Leave A Reply

Your email address will not be published.